Poszukiwacze Patentów

Ruszył wyjątkowy projekt popularnonaukowy Poszukiwacze Patentów, którego Urząd Patentowy jest partnerem edukacyjnym. Premiera odbyła się dziś, 14 października br. - w Dzień Edukacji Narodowej. Jest to cykl audycji telewizyjnych, opisujący fascynujące losy polskich wynalazków, które zachwyciły i podbiły świat.

Cykl składa się z 6 odcinków, utrzymanych w konwencji przygodowej. Znane osobowości telewizyjne, Katarzyna Trzaskalska i Krzysztof Ziemiec, wcielają się w rolę odkrywców, podróżujących po Polsce w poszukiwaniu wynalazków. Felietony obudowane są komentarzami naukowców, wynalazców czy postaci ze świata sztuki.

Za przykład wynalazków posłużył, m.in. magnetofon reporterski Nagra Stefana Kudelskiego - nagrodzony statuetkami Oscara, przedwojenny samochód CWS T1 Tadeusza Tańskiego, dok pływający, wynaleziony przez Stanisława Janickiego, który pozwala na remont okrętów na pełnym morzu!

Bazą tych audycji są fragmenty filmu „Naukowa kawaleria”, w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego, wyprodukowanego przez Stowarzyszenie Scena Kultury.

Program zwiększa u widzów znajomość polskiej myśli innowacyjnej, a także jej wpływu na naukę, gospodarkę i kulturę w okresie przedwojennym, jak i współcześnie. Producenci tego cyklu do odbiorców będą docierać przez najsłynniejszy wynalazek XX wieku, czyli Internet.

Zwiastun oraz pierwszy odcinek tego cyklu znajdą Państwo poniżej oraz na naszym kanale YouTube. O emisji kolejnych części będziemy informować na bieżąco. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Urzędu Patentowego RP oraz mediów społecznościowych.

Poniżej prezentujemy także zdjęcia z dzisiejszej premiery pierwszego odcinka.

Partnerami edukacyjnymi są: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Partnerami medialnymi są: TVP ABC, Polskie Radio 24 (PR), tygodnik Sieci, wPolityce.pl, TiO, Czas Ciechanowa.

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura w Sieci”.

Projekt zrealizowało Stowarzyszenie Scena Kultury.

Premiera „Poszukiwaczy Patentów”

login