Program konwergencji praktyk procedur patentowych realizowany w ramach Planu strategicznego Europejskiej Organizacji Patentowej (SP2023)

UPRP jest uczestnikiem programu konwergencji praktyk realizowanego przez Europejski Urząd Patentowy w ramach Programu strategicznego na lata 2019-2023.           

CEL: zmniejszenie lub rozwiązanie problemów wynikających z braku spójności w podejściu urzędów krajowych do niektórych procedur patentowych poprzez ustalenie najlepszych i ujednoliconych praktyk.

OBSZARY TEMATYCZNE:

  1. Badanie warunku jednolitości wynalazku
  2. Wskazanie twórcy
  3. Przyznanie daty pierwszeństwa
  4. Przywrócenie praw
  5. Sposób redagowania i struktura zastrzeżeń patentowych
  6. Praktyka badania zgłoszenia patentowego w odniesieniu do wynalazków realizowanych z wykorzystaniem komputera i sztucznej inteligencji.

Dotychczas zostały opracowane i uzyskały akceptację zalecenia dotyczące wspólnej praktyki w zakresie obszarów tematycznych nr 1, 2, 3 i 4. Zalecenia nie mają charakteru wiążącego, stąd ich wdrażanie odbywa się na zasadach dobrowolności przez poszczególne państwa członkowskie Europejskiej Organizacji Patentowej.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kluczowymi informacjami dotyczącymi wypracowanych zaleceń:

  1. BADANIE WARUNKU JEDNOLITOŚCI WYNALAZKU
    Zalecenia dotyczące wspólnej praktyki w zakresie minimalnego zakresu informacji, które należy przedstawić zgłaszającemu w przypadku podniesienia zarzutu braku jednolitości.
  2. WSKAZANIE TWÓRCY
    Zalecenia dotyczące wspólnej praktyki w zakresie wskazania twórcy.
  3. PRZYZNANIE DATY PIERWSZEŃSTWA
    Zalecenia dotyczące wspólnej praktyki w zakresie formalnych i administracyjnych wymogów przyznania daty pierwszeństwa.
  4. PRZYWRÓCENIE PRAW
    Zalecenia dotyczące wspólnej praktyki w zakresie wymogów formalnych dotyczących składania wniosków oraz sporządzania decyzji i powiadomień w sprawie przywrócenia praw.
  5. SPOSÓB REDAGOWANIA I STRUKTURA ZASTRZEŻEŃ PATENTOWYCH
    Zalecenia dotyczące wspólnej praktyki w zakresie redagowania zastrzeżeń patentowych i ich struktury.
  6. PRAKTYKA BADANIA ZGŁOSZENIA PATENTOWEGO W ODNIESIENIU DO WYNALAZKÓW REALIZOWANYCH Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERA I SZTUCZNEJ INTELIGENCJI
    Zalecenia dotyczące wspólnej praktyki w zakresie badania zgłoszeń patentowych związanych z wynalazkami realizowanymi przy pomocy komputera (CII), a w szczególności ze sztuczną inteligencją (AI).

Więcej informacji (w języku angielskim) znajdą Państwo pod poniżej podanymi adresami:

Jednocześnie informujemy, że w 2023 r. rozpoczęły się prace w ramach drugiego cyklu konwergencji praktyk. Pierwsza para tematyczna dotyczy wypracowania wspólnych praktyk w zakresie:

  • Dopuszczalnych cech rysunków oraz
  • Wydawania i akceptacji elektronicznych dokumentów pierwszeństwa

Zgodnie z harmonogramem programu konwergencji praktyk zalecenia powinny zostać opracowane i przyjęte przez kraje członkowskie Europejskiej Organizacji Patentowej w I kw. 2024 r.

W kolejnych latach planowana jest realizacja poniższych par tematycznych:

  • Uwagi stron trzecich
  • Praktyki dotyczące przeniesienia praw
    oraz
  • Szeroki zakres zastrzeżeń
  • Podwójne patentowanie.