„Creative by nature” – nowa wystawa Urzędu Patentowego RP na EXPO 2020 w Dubaju

W dniach 18 listopada – 1 grudnia 2021 r. w Pawilonie Polski na terenie Światowej Wystawy EXPO 2020 w Dubaju odbędzie się wystawa pod tytułem Creative by nature”, której organizatorem jest Urząd Patentowy RP. Dyrektorem Artystycznym tej ekspozycji jest polska projektantka, kurator wielu wystaw Dorota Koziara. Wystawa, promująca polskie innowacje, design i sztukę wpisuje się w tematykę ogólną EXPO 2020 oraz w główne hasło Pawilonu Polski, które brzmi: „Poland. Creativity inspired by nature”.

Problemy naszej planety może rozwiązać wyłącznie wspólne działanie wszystkich narodów. Przenikanie się różnych kultur i współpracę pomiędzy narodami łączy przede wszystkim nasz potencjał kreatywny. Twórcy zawsze widzieli więcej i wcześniej dzięki intuicji. Kreatywność jest więc naszym bogactwem. Wszyscy jesteśmy też odpowiedzialni za Naturę. W obecnych, dynamicznych czasach musimy zjednoczyć siły, by na poziomie globalnym szanować Naturę i o nią dbać. Musimy ją chronić, żeby żyć i tworzyć mądrze nasze środowisko. Te argumenty są głównym tematem Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju.

Natura jest nieskończonym, doskonałym źródłem inspiracji dla wielu artystów, architektów, projektantów, naukowców czy technologów. Niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy, próbujemy przez stulecia dążyć do odzwierciedlenia jej doskonałości. Od początku życia na Ziemi człowiek obserwuje Naturę, czerpie z jej mądrych mechanizmów, zjawisk i inspiruje się jej pięknem. Dlatego też to człowiek jest w pełni odpowiedzialny za otaczającą go Naturę, i nie sposób nie zgodzić się ze słowami słynnego polskiego pisarza, filozofa i futurologa Stanisława Lema:

Musimy wiedzieć, że jeśli chodzi o ratowanie natury, przyrody, to jest to przecież ratowanie nas samych. Jeżeli wycinamy lasy, to niszczymy coś, bez czego nie możemy żyć. Ale przecież to są rzeczy, o których powinno się uczyć w szkole! Powinno się uczyć, że nie możemy się temu biernie przyglądać. Jest to jakaś kwestia wręcz uczuciowa. Jeżeli betonujemy rzeki, regulujemy ich koryta, to uniemożliwiamy naturalne wylewy i mamy powodzie. Żeby przeciwstawiać się negatywnym wpływom technologii na świat przyrody trzeba mieć po pierwsze pieniądze, ale po drugie chęci. Chęci, żeby pieniądze skierować we właściwą stronę.

oraz:

Nie można równocześnie dokonywać odkryć i wymawiać się od ponoszenia odpowiedzialności za ich konsekwencje.

Dorota Koziara – Dyrektor Artystyczna wystawy opisuje ją jako prezentację wybranych, najciekawszych, innowacyjnych produktów polskiego przemysłu i rzemiosła - Twórcy wielu z nich inspirowali się właśnie pięknem Natury. Niektóre projekty są współczesną interpretacją tradycyjnych technik rzemieślniczych z użyciem materiałów naturalnych. Wszystkie są produkowane przy użyciu ekologicznych technologii, z myślą o zrównoważonym rozwoju. Wystawa prezentuje innowacyjne urządzenia z dziedziny medycyny, najnowsze osiągnięcia techniki, transportu, urządzenia wspomagające badania naukowe, prace związane z oczyszczaniem wód morskich, produkty wykorzystywane w urządzaniu wnętrz czy te najmniejsze, związane ze stołem – w globalnym świecie miejscem spotkań różnych kultur.

- Mówiąc o kreatywności Polaków i ich zaskakujących nowatorskich pomysłach nie sposób pominąć nasz naród jako twórczy. Polacy wielokrotnie w swoich dziejach musieli radzić sobie w bardzo trudnych warunkach, także w czasach, gdy Polska zniknęła na 123 lata z mapy Europy. Dzisiaj, w pokoju i wolności rynkowej, umiejętność nieszablonowego myślenia i zaradności Polacy przekuwają w tworzenie nowatorskich na skalę światową marek, produktów i usług. W pigułce, będącej zaledwie wycinkiem współczesnej, lecz mocno wybiegającej w przyszłość, własności intelektualnej Polaków, głównie z zakresu wynalazczości i wzornictwa przemysłowego, prezentujemy przykłady polskiej kreatywności inspirowanej naturą, Wystawa, organizowana we współpracy z Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz przy wsparciu Polska Agencja Inwestycji i Handlu - PAIH, ukaże obraz Polaków jako Narodu pomysłowego, otwartego, twórczego... i kreatywnego w swojej naturze - podkreśla Prezes UPRP Edyta Demby-Siwek.

Podczas wystawy w dniach od 18 do 25 listopada wystawę uświetni swoimi koncertami duet muzyczny DUO Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki.

Zaproszenie na wystawę „Creative by nature”

Creative by nature – nowa wystawa Urzędu Patentowego RP na EXPO 2020 w Dubaju