Wskazanie twórcy

Zalecenie dotyczące wdrożenia wspólnej praktyki w zakresie wskazania twórcy obejmuje dwa aspekty:

  1. POWIADOMIENIE TWÓRCY O WSKAZANIU GO W ZGŁOSZENIU PATENTOWYM
    oraz
  2. PUBLIKACJĘ DANYCH OSOBOWYCH TWÓRCY.

               Zaleca się zniesienie obowiązku powiadomienia twórcy przez urząd patentowy o wskazaniu go w zgłoszeniu patentowym. Wymóg należytego poinformowania twórcy o dokonaniu zgłoszenia patentowego można spełnić na kilka innych sposobów: poprzez zgłaszającego, wgląd do rejestru patentowego lub wgląd do akt zgłoszenia, w tym akt dostępnych online.

W Polsce obowiązek powiadomienia twórcy domyślnie spoczywa na zgłaszającym, twórca może dowiedzieć się o fakcie wskazania go jako twórcy za pośrednictwem innych kanałów komunikacji, tj. poprzez publikacje, czy rejestr patentowy - po publikacji zgłoszenia i ew. po udzieleniu patentu, czyli utworzeniu rejestru.

               Ponadto zgodnie z wytycznymi proponuje się , aby do rejestru patentowego nie wpisywać pełnego adresu twórcy. W rejestrze podane będą: nazwisko, imiona (imię), kraj i miejscowość, gdzie mieszka twórca lub, jeśli jest to prawnie dozwolone, miejsce zatrudnienia wskazanego twórcy. Dodatkowe informacje o pełnych danych adresowych twórcy (w tym nazwie ulicy, przy której mieszka) nie będą publikowane w rejestrze patentowym. Nie narusza to prawa twórcy do zrzeczenia się prawa do wskazania go jako twórcy, jeśli prawo danego kraju przewiduje taką możliwość. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że pełny adres twórcy może pozostać dostępny poprzez wgląd do akt, chyba że obowiązujące prawo krajowe przewiduje wyłączenie w tym zakresie. Zgodnie z obowiązująca polską praktyką wymagane jest wskazanie w podaniu pełnego adresu twórcy, ale adres ten nie jest nigdzie ujawniany.

Konsekwencją zaproponowanych wspólnych praktyk w zakresie wskazania twórcy jest rewizja zasad 19 i 143 Regulaminu wykonawczego do Konwencji o udzielaniu patentów europejskich. Zmieniona zasada 19 weszła w życie 1 kwietnia 2021 r., zaś zasada 143 – 1 listopada 2021 r.

Ww. zalecania są zgodne z prawem polskim.