ZOSTAŃ AMBASADOREM SZKOLNEJ WYNALAZCZOŚCI 2023!
Urząd Patentowy RP wraz Fundacją Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Polską Akademią Dzieci zapraszają do wzięcia udziału w 8. edycji Konkursu Ambasador Szkolnej Wynalazczości!
Historia wynalazków, odkryć i naukowej rewolucji nie stoi w miejscu: niegdyś alfabet, papier, atrament, ołówek czy wydruk pierwszej książki były „kamieniami milowymi” i zdecydowanie zrewolucjonizowały historię komunikacji. Ich zastosowanie w XIX i XX w. było na tyle powszechne, że mało kto postrzega je obecnie jako wynalazki. A dzisiaj? Komunikujemy się przy pomocy laptopów, telefonów, tabletów często w wirtualnej rzeczywistości. O takich narzędziach komunikacji nie śnili nasi przodkowie. Przyznacie więc, że możliwość kontaktu z całym światem przy pomocy smartfona, który zmieści się w kieszeni spodni, zdecydowanie ułatwia życie!
Warto dodać, że wymienione przedmioty, oprócz funkcjonalności technicznych posiadają określony wygląd zewnętrzny, nazywany inaczej „ wzorem przemysłowym”. To wygląd produktu czy opakowania decyduje często o naszym wyborze w sklepie (kolor, kształt, faktura, deseń), stąd profesjonalne firmy korzystają w tym zakresie z usług profesjonalnych projektantów. Wzornictwo to jednak nie tylko estetyka - to znaczący element wpływający na funkcjonalność, ergonomię, ekologię czy ekonomię danego produktu.
Jeśli chcielibyście:
- wykazać się kreatywnym myśleniem i innowacyjnym podejściem do rozwiązywania problemów;
- sprawdzić się w roli wynalazcy lub projektanta wzornictwa przemysłowego i zaprojektować nowy, innowacyjny produkt poprawiający jakość życia;
- znaleźć się w gronie laureatów i zdobyć tytuł Ambasadora Szkolnej Wynalazczości wraz z nagrodami ufundowanymi przez Organizatorów i Fundatorów Konkursu
już dziś zacznijcie projektować swoje wynalazki i wzory przemysłowe, a potem prześlijcie wypełniony formularz zgłoszeniowy do 9 maja 2023 r.
Najważniejsze informacje o Konkursie:
Dla kogo?
Konkurs skierowany jest do uczniów polskich szkół podstawowych oraz (po raz pierwszy w historii Konkursu) do uczniów polonijnych placówek za granicą.
Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach wiekowych:
a) Pierwsza kategoria wiekowa: uczniowie od 7 do 10 lat
b) Druga kategoria wiekowa: od 11 do 15 lat
Na czym polega Konkurs?
Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu, wykonaniu i zgłoszeniu projektu lub kilku projektów indywidualnie lub w maksymalnie 6-osobowych zespołach (należących do jednej kategorii wiekowej) w dwóch kategoriach konkursowych:
a) wynalazki i inne rozwiązania techniczne
UWAGA: Zgłaszane prace muszą być zgodne z tematem przewodnim 8. Edycji Konkursu, tj. Wynalazki i wzory przemysłowe służące poprawie jakości życia
Do kiedy należy zgłosić udział w Konkursie?
Warunkiem uczestniczenia w Konkursie jest spełnienie wymagania formalnego, tj. przesłanie do 9 maja 2023 r. wypełnionego formularza zgłoszeniowego i załączników.
Kto może zostać laureatem Konkursu?
Spośród zgłoszonych projektów, do drugiego etapu Konkursu zostanie zakwalifikowanych w każdej kategorii wiekowej:
a) 8 projektów wynalazków/innych rozwiązań technicznych;
b) 8 projektów wzorów przemysłowych.
Następnie Jury Konkursu, w każdej kategorii wiekowej, wybierze: po 1 projekcie wynalazku lub innego rozwiązania technicznego oraz po 1 zwycięskim projekcie wzoru przemysłowego, których indywidualni autorzy lub zespoły projektowe otrzymają tytuł: Ambasadora Szkolnej Wynalazczości 2023 oraz nagrody pieniężne.
Kto może wesprzeć uczniów w tworzeniu projektów?
Zachęcamy dyrekcje, opiekunów oraz nauczycieli szkół do wspierania swoich uczniów podczas prac nad projektami, rozwijania w nich postaw wynalazczych (m.in. umiejętności dostrzegania problemów, identyfikowania ich, proponowania nowych rozwiązań), niezbędnych do projektowania w przyszłości innowacyjnych rozwiązań. Wszystkie placówki, które zgłoszą projekty uczniów do konkursu i zostaną zakwalifikowane do II etapu, dostaną Dyplomy Ambasad Szkolnych Wynalazców.
Regulamin Konkursu oraz formularz zgłoszeniowy wraz z wymaganymi oświadczeniami dostępne są w zakładce „Regulamin”.