Ambasador Szkolnej Wynalazczości 2023 - baner prowadzący do listy uczestników zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu

ZOSTAŃ AMBASADOREM SZKOLNEJ WYNALAZCZOŚCI 2023!

Urząd Patentowy RP wraz Fundacją Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Polską Akademią Dzieci zapraszają do wzięcia udziału w 8. edycji Konkursu Ambasador Szkolnej Wynalazczości!

Historia wynalazków, odkryć i naukowej rewolucji nie stoi w miejscu: niegdyś alfabet, papier, atrament, ołówek czy wydruk pierwszej książki były „kamieniami milowymi” i zdecydowanie zrewolucjonizowały historię komunikacji. Ich zastosowanie w XIX i XX w. było na tyle powszechne, że mało kto postrzega je obecnie jako wynalazki. A dzisiaj? Komunikujemy się przy pomocy laptopów, telefonów, tabletów często w wirtualnej rzeczywistości. O takich narzędziach komunikacji nie śnili nasi przodkowie. Przyznacie więc, że możliwość kontaktu z całym światem przy pomocy smartfona, który zmieści się w kieszeni spodni, zdecydowanie ułatwia życie!

Warto dodać, że wymienione przedmioty, oprócz funkcjonalności technicznych posiadają określony wygląd zewnętrzny, nazywany inaczej „ wzorem przemysłowym. To wygląd produktu czy opakowania decyduje często o naszym wyborze w sklepie (kolor, kształt, faktura, deseń), stąd profesjonalne firmy korzystają w tym zakresie z usług profesjonalnych projektantów. Wzornictwo to jednak nie tylko estetyka - to znaczący element wpływający na funkcjonalność, ergonomię, ekologię czy ekonomię danego produktu.

Jeśli chcielibyście:

  • wykazać się kreatywnym myśleniem i innowacyjnym podejściem do rozwiązywania problemów;
  • sprawdzić się w roli wynalazcy lub projektanta wzornictwa przemysłowego i zaprojektować nowy, innowacyjny produkt poprawiający jakość życia;
  • znaleźć się w gronie laureatów i zdobyć tytuł Ambasadora Szkolnej Wynalazczości wraz z nagrodami ufundowanymi przez Organizatorów i Fundatorów Konkursu

już dziś zacznijcie projektować swoje wynalazki i wzory przemysłowe, a potem prześlijcie wypełniony formularz zgłoszeniowy do 9 maja 2023 r.

Najważniejsze informacje o Konkursie:

Dla kogo?

Konkurs skierowany jest do uczniów polskich szkół podstawowych oraz (po raz pierwszy w historii Konkursu) do uczniów polonijnych placówek za granicą.

Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach wiekowych:

a) Pierwsza kategoria wiekowa: uczniowie od 7 do 10 lat

b) Druga kategoria wiekowa: od 11 do 15 lat

Na czym polega Konkurs?

Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu, wykonaniu i zgłoszeniu projektu lub kilku projektów indywidualnie lub w maksymalnie 6-osobowych zespołach (należących do jednej kategorii wiekowej) w dwóch kategoriach konkursowych:

a) wynalazki i inne rozwiązania techniczne

b) wzory przemysłowe

UWAGA: Zgłaszane prace muszą być zgodne z tematem przewodnim 8. Edycji Konkursu, tj. Wynalazki i wzory przemysłowe służące poprawie jakości życia

Do kiedy należy zgłosić udział w Konkursie?

Warunkiem uczestniczenia w Konkursie jest spełnienie wymagania formalnego, tj. przesłanie do 9 maja 2023 r. wypełnionego formularza zgłoszeniowego i załączników.

Kto może zostać laureatem Konkursu?

Spośród zgłoszonych projektów, do drugiego etapu Konkursu zostanie zakwalifikowanych w każdej kategorii wiekowej:

a) 8 projektów wynalazków/innych rozwiązań technicznych;

b) 8 projektów wzorów przemysłowych.

Następnie Jury Konkursu, w każdej kategorii wiekowej, wybierze: po 1 projekcie wynalazku lub innego rozwiązania technicznego oraz po 1 zwycięskim projekcie wzoru przemysłowego, których indywidualni autorzy lub zespoły projektowe otrzymają tytuł: Ambasadora Szkolnej Wynalazczości 2023 oraz nagrody pieniężne.

Kto może wesprzeć uczniów w tworzeniu projektów?

Zachęcamy dyrekcje, opiekunów oraz nauczycieli szkół do wspierania swoich uczniów podczas prac nad projektami, rozwijania w nich postaw wynalazczych (m.in. umiejętności dostrzegania problemów, identyfikowania ich, proponowania nowych rozwiązań), niezbędnych do projektowania w przyszłości innowacyjnych rozwiązań. Wszystkie placówki, które zgłoszą projekty uczniów do konkursu i zostaną zakwalifikowane do II etapu, dostaną Dyplomy Ambasad Szkolnych Wynalazców.

Regulamin Konkursu oraz formularz zgłoszeniowy wraz z wymaganymi oświadczeniami dostępne są w zakładce „Regulamin”.