Ambasador Szkolnej Wynalazczości 2023

ZOSTAŃ AMBASADOREM SZKOLNEJ WYNALAZCZOŚCI 2023!

Urząd Patentowy RP wraz Fundacją Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Polską Akademią Dzieci zapraszają do wzięcia udziału w 8. edycji Konkursu Ambasador Szkolnej Wynalazczości!

Historia wynalazków, odkryć i naukowej rewolucji nie stoi w miejscu: niegdyś alfabet, papier, atrament, ołówek czy wydruk pierwszej książki były „kamieniami milowymi” i zdecydowanie zrewolucjonizowały historię komunikacji. Ich zastosowanie w XIX i XX w. było na tyle powszechne, że mało kto postrzega je obecnie jako wynalazki. A dzisiaj? Komunikujemy się przy pomocy laptopów, telefonów, tabletów często w wirtualnej rzeczywistości. O takich narzędziach komunikacji nie śnili nasi przodkowie. Przyznacie więc, że możliwość kontaktu z całym światem przy pomocy smartfona, który zmieści się w kieszeni spodni, zdecydowanie ułatwia życie!

Warto dodać, że wymienione przedmioty, oprócz funkcjonalności technicznych posiadają określony wygląd zewnętrzny, nazywany inaczej „ wzorem przemysłowym. To wygląd produktu czy opakowania decyduje często o naszym wyborze w sklepie (kolor, kształt, faktura, deseń), stąd profesjonalne firmy korzystają w tym zakresie z usług profesjonalnych projektantów. Wzornictwo to jednak nie tylko estetyka - to znaczący element wpływający na funkcjonalność, ergonomię, ekologię czy ekonomię danego produktu.

Jeśli chcielibyście:

  • wykazać się kreatywnym myśleniem i innowacyjnym podejściem do rozwiązywania problemów;
  • sprawdzić się w roli wynalazcy lub projektanta wzornictwa przemysłowego i zaprojektować nowy, innowacyjny produkt poprawiający jakość życia;
  • znaleźć się w gronie laureatów i zdobyć tytuł Ambasadora Szkolnej Wynalazczości wraz z nagrodami ufundowanymi przez Organizatorów i Fundatorów Konkursu

już dziś zacznijcie projektować swoje wynalazki i wzory przemysłowe, a potem prześlijcie wypełniony formularz zgłoszeniowy do 28 kwietnia 2023 r.

Najważniejsze informacje o Konkursie:

Dla kogo?

Konkurs skierowany jest do uczniów polskich szkół podstawowych oraz (po raz pierwszy w historii Konkursu) do uczniów polonijnych placówek za granicą.

Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach wiekowych:

a) Pierwsza kategoria wiekowa: uczniowie od 7 do 10 lat

b) Druga kategoria wiekowa: od 11 do 15 lat

Na czym polega Konkurs?

Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu, wykonaniu i zgłoszeniu projektu lub kilku projektów indywidualnie lub w maksymalnie 6-osobowych zespołach (należących do jednej kategorii wiekowej) w dwóch kategoriach konkursowych:

a) wynalazki i inne rozwiązania techniczne

b) wzory przemysłowe

UWAGA: Zgłaszane prace muszą być zgodne z tematem przewodnim 8. Edycji Konkursu, tj. Wynalazki i wzory przemysłowe służące poprawie jakości życia

Do kiedy należy zgłosić udział w Konkursie?

Warunkiem uczestniczenia w Konkursie jest spełnienie wymagania formalnego, tj. przesłanie do 28 kwietnia 2023 r. wypełnionego formularza zgłoszeniowego i załączników.

Kto może zostać laureatem Konkursu?

Spośród zgłoszonych projektów, do drugiego etapu Konkursu zostanie zakwalifikowanych w każdej kategorii wiekowej:

a) 8 projektów wynalazków/innych rozwiązań technicznych;

b) 8 projektów wzorów przemysłowych.

Następnie Jury Konkursu, w każdej kategorii wiekowej, wybierze: po 1 projekcie wynalazku lub innego rozwiązania technicznego oraz po 1 zwycięskim projekcie wzoru przemysłowego, których indywidualni autorzy lub zespoły projektowe otrzymają tytuł: Ambasadora Szkolnej Wynalazczości 2023 oraz nagrody pieniężne.

Kto może wesprzeć uczniów w tworzeniu projektów?

Zachęcamy dyrekcje, opiekunów oraz nauczycieli szkół do wspierania swoich uczniów podczas prac nad projektami, rozwijania w nich postaw wynalazczych (m.in. umiejętności dostrzegania problemów, identyfikowania ich, proponowania nowych rozwiązań), niezbędnych do projektowania w przyszłości innowacyjnych rozwiązań. Wszystkie placówki, które zgłoszą projekty uczniów do konkursu i zostaną zakwalifikowane do II etapu, dostaną Dyplomy Ambasad Szkolnych Wynalazców.

Regulamin Konkursu oraz formularz zgłoszeniowy wraz z wymaganymi oświadczeniami dostępne są w zakładce „Regulamin”.