Przyznanie daty pierwszeństwa

Zalecenia opracowane przez grupę robocza ds. przyznania daty pierwszeństwa składają się z poniżej wymienionych siedmiu części:

  1. Publikacja szczegółowych danych

Zaleca się, aby szczegółowe dane zawarte w oświadczeniu o korzystaniu z pierwszeństwa były publikowane zarówno ze zgłoszeniem patentowym, jak i udzielonym patentem.

  1. Zwolnienie z obowiązku złożenia dokumentu pierwszeństwa

Zaleca się zwolnienie z obowiązku złożenia poświadczonej kopii wcześniejszego zgłoszenia w przypadku, gdy zgłaszający dokonał wcześniejszego zgłoszenia w odpowiednim urzędzie patentowym albo gdy jest ona dostępna w bibliotece cyfrowej, tego urzędu.

  1. Elektroniczne dokumenty pierwszeństwa

Biorąc pod uwagę coraz powszechniejsze stosowanie środków elektronicznych w celu dostarczenia, przechowywania, rozpowszechniania i wymiany dokumentów pierwszeństwa, urzędy patentowe powinny zapewnić dostęp do elektronicznych dokumentów pierwszeństwa za pośrednictwem bibliotek cyfrowych, takich jak WIPO DAS[1]. Ponadto zaleca się, aby urzędy patentowe wydawały i akceptowały (poświadczone) elektroniczne kopie dokumentów pierwszeństwa; jest to praktyka szczególnie korzystna dla użytkowników, którzy mają możliwość uzyskania i złożenia dokumentów pierwszeństwa w formie elektronicznej.

  1. Tłumaczenie

Zaleca się, aby w przypadku, gdy wcześniejsze zgłoszenie nie zostało sporządzone w języku akceptowanym przez dany urząd patentowy, dostarczenie tłumaczenia wcześniejszego zgłoszenia było wymagane tylko w sytuacji, gdy ważność zastrzeżenia pierwszeństwa jest istotna dla ustalenia, czy dany wynalazek ma zdolność patentową, a takie ustalenie przeprowadza ten urząd. Ponadto zaleca się, aby przewidzieć sytuację, że zgłaszający zamiast tłumaczenia na język akceptowany przez Urząd będzie mógł złożyć oświadczenie, że zgłoszenie patentowe jest pełnym tłumaczeniem wcześniejszego zgłoszenia.

  1. Wezwanie do usunięcia braków

Zaleca się, aby w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości co do szczegółów przedłożonego oświadczenia o korzystaniu z pierwszeństwa albo gdy (poświadczona) kopia wcześniejszego zgłoszenia nie została złożona w odpowiednim czasie, urząd patentowy skierował do zgłaszającego wezwanie do usunięcia stwierdzonych braków w odpowiednim terminie.

  1. Środki odwoławcze

Ryzyko utraty praw wynikających z wymogów regulujących przyznanie daty pierwszeństwa można zmitygować stosując środki prawne przewidziane w krajowych przepisach. Dlatego w sytuacji, gdy utrata praw w odniesieniu do prawa pierwszeństwa następuje z powodu niedotrzymania odpowiednich terminów na: złożenie lub sprostowanie oświadczenia o pierwszeństwie, na odpowiedź na wezwanie do usunięcia braków, tj. podanie wymaganych szczegółów w oświadczeniu o pierwszeństwie, czy na złożenie (poświadczonej) kopii wcześniejszego zgłoszenia albo tłumaczenia wcześniejszego zgłoszenia[2], urzędy patentowe powinny zapewnić użytkownikowi odpowiednie środki odwoławcze zgodnie z obowiązującym prawem krajowym.

  1. Ujednolicenie terminów

Z punktu widzenia użytkowników zasadne i korzystne byłoby ujednolicenie terminów na dodanie lub korektę oświadczenia o pierwszeństwie oraz na złożenie (poświadczonej) kopii wcześniejszego zgłoszenia. Zaleca się, aby krajowe urzędy patentowe przewidziały okres na korektę lub dodanie oświadczenia o pierwszeństwie (zastrzeżenie pierwszeństwa) oraz na złożenie (poświadczonej) kopii wcześniejszego zgłoszenia zgodnie z postanowieniami Układu o współpracy patentowej (zasada 26bis.1(a) PCT; Zasada 17.1 PCT).

Zaproponowane wytyczne są już w dużej mierze zgodne z praktyką w UPRP. Urząd będzie je stosował w zakresie, w jakim są zgodne z obowiązującymi przepisami krajowymi.


[1] Z dniem 1 września 2022 r. Urząd Patentowy RP (UPRP) przystąpił do systemu WIPO DAS, jako Urząd drugiego zgłoszenia. Dołączenie UPRP do systemu WIPO DAS umożliwi elektroniczne pobieranie przez Urząd dokumentów pierwszeństwa udostępnionych w bibliotece cyfrowej WIPO (WIPO DAS).

[2] UPRP utrzymuje wymóg złożenia tłumaczenia wcześniejszego zgłoszenia.