Webinaria z okazji Światowego Dnia Własności Intelektualnej

W dniach 23 oraz 27 kwietnia br. odbyły się wirtualne spotkania z okazji Światowego Dnia Własności Intelektualnej („IP Day”, 26.04), zorganizowane przez Urząd Patentowy RP.

Gra w zielone

Webinarium w dniu 23 kwietnia było zatytułowane „Gra w zielone” i tematyką nawiązywało do hasła przewodniego tegorocznych obchodów IP Day - „Innowacje dla zielonej przyszłości”. Jako paneliści wystąpili eksperci Urzędu Patentowego oraz przedstawiciel Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). 

Jako że to właśnie WIPO jest pomysłodawcą międzynarodowego Dnia Własności Intelektualnej - IP Day, pierwszą, specjalną prezentację wygłosił Pan Ryszard Frelek, Assistant Program Officer z WIPO. Dowiedzieliśmy się, że na szczególną uwagę zasługuje projekt Światowej Organizacji Własności Intelektualnej pod nazwą „IP Green”, służący promocji zielonych, ekologicznych innowacji

Pan Marek Truszczyński, zastępca dyrektora Departamentu Badań Patentowych UPRP zapoznał uczestników z prezentacją pod tytułem Innowacje dla zielonej przyszłości”, gdzie wyjaśnił dokładnie pojęcie innowacji oraz przedstawił sposoby na wyszukiwanie w bazach całego świata zgłoszonych i udzielonych ekologicznych patentów. Poznaliśmy wiele ciekawostek, między innymi na temat polskich pionierów zielonych innowacji.

Pani Blanka Bułacz, asesor w Departamencie Znaków Towarowych UPRP zaprezentowała wystąpienie zatytułowane „Green marketing a znaki towarowe - czy warto grać w zielone”, w którym objaśniła zasady używania oznaczeń „ekologicznych”. Omówiła politykę Urzędu w zakresie rejestracji znaków towarowych odnoszących się do „zielonych” produktów oraz przedstawiła dobre praktyki firm, które unikają tzw. greenwashingu. Okazuje się, że „warto grać w zielone”, gdyż wraz ze wzrostem eko-świadomości konsumentów, rynek ekologicznych produktów nieustannie się powiększa. Prelegentka zaznaczyła jednak, że ważne jest, by przestrzegać reguł i stawiać na uczciwy przekaz, gdyż odbiorcy bardzo szybko wykrywają wszelkie próby oszustwa.

Poniżej prezentacje prelegentów:

Innowacje techniczne dla zielonej przyszłości - Marek Truszczyński

Green marketing - czy warto grać w zielone - Blanka Bułacz

#intellectualPROperty

Do wystąpienia w trakcie drugiego webinarium, 27 kwietnia, zaprosiliśmy specjalistów zajmujących się prawem autorskim. Webinar zatytułowano „Bądź iPRO - Jak korzystać z zasobów Internetu z poszanowaniem praw własności intelektualnej.

Przyjrzeliśmy się sposobom legalnego korzystania z przepastnych zasobów Internetu, gdyż temat ten w obecnym czasie epidemii, kiedy większość zadań wykonujemy zdalnie, jest wyjątkowo aktualny.

Pani Natalia Mileszyk, z Fundacji Centrum Cyfrowe, w wystąpieniu „Jak korzystać z zasobów w Internecie z poszanowaniem prawa?”, zaprezentowała sposoby darmowego i legalnego korzystania z Internetu. Zaznajomiła uczestników z pojęciami domeny publicznej oraz różnymi rodzajami licencji creative commons i obostrzeniami prawnymi dotyczącymi dzielenia się materiałami z innym użytkownikami. 

Pani Dorota Gałan-Niedziela z Fundacji Legalna Kultura przedstawiła darmowe bazy danych, z których możemy legalnie czerpać zdjęcia, muzykę i filmy, a następnie wykorzystywać je do swojej twórczości. Zaskakujące jest, jak wiele materiałów w Internecie jest dostępnych darmowo i legalnie zarazem. 

Poniżej prezentacje prelegentów:

Legalna Kultura - Dorota Gałan-Niedziela

Jak korzystać z zasobów w internecie z poszanowaniem prawa? - Natalia Mileszyk

Oba wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a uczestnicy zadawali wiele merytorycznych pytań oraz chwalili całe przedsięwzięcie. Przekonujemy się, że poruszana tematyka jest bardzo ważna a sposób komunikacji efektywny. Zapewne nie będą to ostatnie nasze spotkania on-line.