Jeżeli zastrzegany przedmiot określa środki techniczne, takie jak komputery, sieci komputerowe lub inne programowalne urządzenia, do wykonania przynajmniej niektórych etapów metody prowadzenia działalności gospodarczej (dalej zwanej też „metodą biznesową”), nie jest on pozbawiony zdolności patentowej na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 3 w zw. z ust. 2 pwp.

Cechy, które są wynikiem wyborów dotyczących technicznej implementacji i nie są częścią metody prowadzenia działalności gospodarczej, przyczyniają się do charakteru technicznego, a zatem muszą być odpowiednio uwzględnione. Przykładowo, dane jest zastrzeżenie definiujące komputerowy system sieciowy, który umożliwia klientom uzyskanie treści audiowizualnych o wybranych produktach przy użyciu komputerów zainstalowanych w każdym punkcie sprzedaży przedsiębiorstwa. Wszystkie punkty połączone są z centralnym serwerem i z centralną bazą danych przechowującą treści audiowizualne w postaci plików elektronicznych. Dystrybucja plików elektronicznych z centralnego serwera do punktów sprzedaży może być technicznie zrealizowana albo przez umożliwienie pobierania poszczególnych plików bezpośrednio z centralnej bazy danych do komputera na żądanie klienta, albo alternatywnie przez przekazanie wielu wybranych plików elektronicznych do każdego punktu sprzedaży i przechowywanie tych plików w lokalnej bazie danych punktu sprzedaży, a następnie pobieranie odpowiedniego pliku z lokalnej bazy danych, gdy klient w punkcie sprzedaży zażąda treści audiowizualnej. Wybór jednej implementacji spośród tych dwóch opcji leży w kompetencjach osoby wykwalifikowanej technicznie, takiej jak inżynier oprogramowania, w przeciwieństwie do – na przykład – określenia, że zestaw oferowanych treści audiowizualnych jest inny dla każdego punktu sprzedaży, co zwykle leży w kompetencjach eksperta biznesowego. Cechy zastrzeżenia określające którąkolwiek z tych dwóch możliwych realizacji technicznych przyczyniają się do technicznego charakteru wynalazku, podczas gdy cechy określające sposób prowadzenia działalności gospodarczej nie przyczyniają się do tego.

W przypadku zastrzeżeń dotyczących technicznej realizacji metody prowadzenia działalności gospodarczej nie uważa się, że modyfikacja bazowej metody prowadzenia działalności gospodarczej mająca na celu obejście problemu technicznego, a nie rozwiązanie tego problemu w sposób z natury techniczny, wnosi wkład techniczny w stosunku do wcześniejszego stanu techniki. W kontekście automatyzacji metody biznesowej efekty, które są nieodłącznie związane z metodą biznesową, nie kwalifikują się jako efekty techniczne.

Na przykład, zautomatyzowana metoda księgowania, która unika zbędnego prowadzenia ksiąg, może być uważana za wymagającą mniejszych zasobów komputerowych pod względem obciążenia komputera i wymagań dotyczących pamięci. Korzyści te, o ile wynikają ze zmniejszenia liczby operacji do wykonania i ilości danych do uwzględnienia ze względu na specyfikę biznesową metody rachunkowości, są nieodłącznym elementem samej metody rachunkowości i dlatego nie kwalifikują się jako efekty techniczne.

Sam fakt, że dane wejściowe do metody biznesowej są danymi ze świata rzeczywistego, nie wystarcza, by metoda biznesowa przyczyniała się do technicznego charakteru przedmiotu zastrzeżenia, nawet jeśli dane te dotyczą parametrów fizycznych.