Powszechna wiedza ogólna to podstawowy zbiór informacji, o których znawca wiedział w dacie pierwszeństwa lub które z łatwością mógł sprawdzić w podstawowych podręcznikach i źródłach referencyjnych z danej dziedziny.

Zbiór ten czerpie z wielu dostępnych źródeł, ale nie musi obejmować konkretnej publikacji (dokumentu) w określonej dacie. Uznanie, że coś jest powszechną wiedzą ogólną w kontekście określonego wynalazku, powinno być poparte dowodami (np. wskazaniem narzędzia dystrybucji danej informacji – nauczanie szkolne, podręcznik itp.), jeśli jest to kwestionowane, i o ile nie dotyczy pojęć o charakterze aksjomatycznym, uznanych powszechnie za niewymagające udowodnienia.

Pojedyncza publikacja dotycząca konkretnego problemu technicznego (np. dokument patentowy czy artykuł w czasopiśmie technicznym) najczęściej nie jest uważana za powszechną wiedzę ogólną, ponieważ tworzy nową wiedzę techniczną. Powszechną wiedzę ogólną stanowią natomiast podręczniki, monografie oraz artykuły przeglądowe, zawierające przegląd znanych informacji na dany temat. Jeśli te źródła zawierają odniesienia kierujące czytelnika do innych publikacji dotyczących konkretnych problemów, to takie publikacje również mogą być zaliczane do powszechnej wiedzy ogólnej. Jednocześnie informacje zawarte w konkretnym podręczniku, pracy źródłowej itp. nie stają się powszechną wiedzą ogólną tylko dlatego, że zostały opublikowane w tychże, o ile oczywiście nie były już wcześniej, tj. przed datą opublikowania podręcznika czy pracy źródłowej, zaliczane do powszechnej wiedzy ogólnej w danej dziedzinie.

Nie jest jednak prawidłowe stawianie zarzutu braku poziomu wynalazczego opartego jedynie na powszechnej wiedzy ogólnej niezawartej w konkretnej publikacji, natomiast wskazane jest łączenie powszechnej wiedzy ogólnej z opublikowanymi dokumentami.