Pojęcie „znawcy” obejmuje fikcyjną osobę, lub grupę osób, która ma przeciętną wiedzę oraz posiada umiejętności praktyczne w danej dziedzinie techniki. Osoba ta jest świadoma tego, jaka była ogólna wiedza techniczna w tej dziedzinie w określonej dacie, a także jest w stanie urzeczywistnić zgłoszone rozwiązanie, o ile zostało ono ujawnione wystarczająco i w sposób zgodny z pwp.

Znawca ma pełny dostęp do stanu techniki, zwłaszcza do dokumentów cytowanych w sprawozdaniu o stanie techniki, a także jest w posiadaniu środków i ma zdolności do rutynowej pracy i przeprowadzania doświadczeń, które są typowe dla danej dziedziny techniki i które nie wymagają pracy wynalazczej.

Znawca w przypadku postawienia przed nim konkretnego problemu technicznego do rozwiązania, jako wykwalifikowany praktyk, szuka wszelkich wskazówek i pouczeń w zbliżonych, jak również w ogólnych dziedzinach techniki. Znawca może również szukać rozwiązania postawionego przed nim problemu technicznego w odległych dziedzinach techniki, jeśli zostanie do tego zachęcony, np. poprzez sugestie w stanie techniki lub samą istotę problemu. Tym samym ocena poziomu wynalazczego danego rozwiązania będzie oparta na wiedzy i umiejętnościach znawcy, który jednocześnie powinien być w stanie ocenić na podstawie tejże wiedzy i umiejętności prawidłowość i dostateczność ujawnienia tego rozwiązania.