Jednym z pomocniczych wskaźników nieoczywistości może być uzyskanie nieoczekiwanego efektu technicznego. Nie jest to jednak warunek konieczny do uznania poziomu wynalazczego, podobnie jak nie jest konieczne, aby zastrzegane rozwiązanie było „lepsze” od rozwiązań znanych ze stanu techniki. Ważne jest, aby wynalazek rozwiązywał postawiony problem techniczny w nieoczywisty sposób.

Przykładowo, jeżeli w wyniku wzajemnego oddziaływania poszczególnych cech znajdujących się w zastrzeżeniu osiągany jest efekt synergiczny, czyli większy od sumy efektów tych cech, to takie rozwiązanie można uznać za posiadające poziom wynalazczy, chyba że stan techniki sugerował, poprzez pouczenie techniczne, uzyskanie takiego efektu synergicznego.

W przypadku powoływania się na nieoczekiwany efekt techniczny konieczne jest, aby zastrzeżenie patentowe zawierało wszystkie cechy techniczne niezbędne do zapewnienia tego efektu.

Należy mieć na uwadze, że nie każdy uzyskany efekt techniczny może świadczyć o istnieniu poziomu wynalazczego. Jeżeli na podstawie informacji dostępnych w stanie techniki można było się spodziewać korzystnego efektu technicznego, zastrzegane rozwiązanie nie może być uznane za posiadające poziom wynalazczy. Przykładem takiego rozwiązana może być efekt addytywny w dziedzinie chemii bądź farmacji.

Podobnie, jeżeli biorąc pod uwagę stan techniki dla znawcy byłoby oczywiste, jak dojść do zastrzeganego rozwiązania, na przykład z powodu braku alternatyw – istniałaby jedyna możliwa droga dojścia do wynalazku (tzw. „one-way street”) – wtedy nieoczekiwany efekt jest tylko efektem dodatkowym i nie może świadczyć o poziomie wynalazczym. Jeżeli natomiast znawca musiałby wybierać spośród szeregu możliwości, czyli nie miałby tylko jednej drogi, to w takiej sytuacji nieoczekiwany efekt może być przesłanką stanowiącą o nieoczywistości rozwiązania.

Ponadto pomocniczymi wskaźnikami w ocenie nieoczywistości mogą być także następujące przesłanki:

  • zaskoczenie dla znawcy z danej dziedziny techniki,
  • rozwiązanie zagadnienia dotychczas bezskutecznie podejmowanego problemu technicznego,
  • rozwiązanie zaspokajające od dawna uświadomioną niezaspokojoną potrzebę społeczną,
  • rozwiązanie efektywniejsze z różnych względów od dotychczasowych,
  • rozwiązanie przełamujące dotychczasowe uprzedzenia techniczne.